U ovom trenutku postoji minimum 7 načina pomoću kojih možete pokrenuti safe mode (sigurnosni režim) na mašinama koje pokreće operativni sistem Windows 10.
Većina ovih načina podrazumeva da prethodno u nekim podešavanjima sistema uključite određenu opciju, pa se prilikom sledećeg pokretanja računara direktno ulazi u Windows RE (režim za oporavak Windows sistema). Očigledno je da te opcije nisu praktične u slučajevima kada kompjuter ne može da pokrene operativni sistem (npr. problem sa drajverima, problemi sa programima koji se pokreću zajedno sa podizanjem sistema itd).
Zbog toga postoji i jednostavan način pokretanja safe mode-a, to jest, sigurnosnog režima rada sistema Windows 10.
Njega ću objasniti u sledećim redovima.
"Starinski" način koji u ponekim slučajevima još uvek funkcioniše
Taster (koji se za te namene koristio u prethodnim verzijama windowsa) F8 ili kombinacija tastera Shift + F8 se još uvek mogu upotrebljavati ali su beskorisni ukoliko se radi na mašini koja ima UEFI BIOS ili SSD disk.
Razlog za to je što će se na takvim mašinama Windows isuviše brzo podizati, pa nečete imati dovoljno vremena da odreagujete i da pokrenete safe mode. Ovo praktično znači da je u ovom trenutku ovaj stari način gotovo neupotrebljiv (sem ako nemate nadljudske reflekse i možete da reagujete brzinom munje).
Najjednostavniji način za ulazak u safe mode
Umesto toga, postoji jedno prilično praktično rešenje koje se često primenjuje. Potrebno je da samo 2 - 3 x Power off (dva do tri puta isključite računar pomoću hardverskog dugmeta za uključivanje / isključivanje na kućištu računara ili lap-topa).
Ovakav "ulazak" u opcije za oporavak sistema je moguć zato što Windows 10 u sebi ima ugrađen "spas" prilikom neuspešnog boot procesa.
Naime, automatski sigurnosni režim za oporavak se neće pokrenuti pri prvoj greški zbog koje je nemoguće startovati sistem. Razlog je što se neuspešan boot može desiti i na operativnim sistemima koji normalno funkcionišu (npr. prilikom nestanka struje). Zbog toga se sigurnosni mehanizam aktivira samo ukoliko se sistem ne može pokrenuti više puta za redom.
Pravilan postupak za "izazivanje" pokretanja Windows 10 safe mode-a
Postupak "izazivanja" deluje komplikovano prilikom opisa, ali je u praksi to prilično lako uraditi. U suštini, potrebno je naizmenično uključivati i isključivati uređaj u kratkom vremenskom periodu.
Dakle, ukoliko ste uključili računar i on je pokrenuo Windows, ili to nije uspeo, potrebno je da:
- Držite dugme za uključivanje (koje se nalazi na kućištu uređaja) oko 10 sekundi sve dok se kompjuter ne isključi.
- Ponovno pritisnite isto dugme da bi se mašina pokrenula. Svoj pogled držite na monitoru.
- Na prvi znak da se učitavanje Windowsa pokrenulo (npr, odmah nakon prikazivanje logotipa proizvođača matične ploče) potrebno je da držite pritisnutim isto dugme otprilike 10 sekundi, sa ciljem da ponovo isključite uređaj.
- Zatim ponovno pritisnite isto to dugme da bi ste uključili kompjuter. U ovom koraku isto morate da pazite na stvari koje se dešavaju na monitoru.
- U trenutku kada Windows počne da se očitava, 10 sekundi držite pritisnutim dugme da bi se računar isključio.
- Ponovno pritisnite taj taster da biste uključili svoj uređaj.
- Ovaj put treba da dopustite uređaju da se potpuno pokrene. Biće Vam prikazan ekran sa nekim opcijama. Sada se nalazite u režimu za oporavak - windovs RE.
Nedostatak ovog postupka
Neki sistemi isuviše brzo podižu Windows, pa ukoliko u bilo kom koraku ne uspete da ugasite računar pre nego što se Windows učita ili pre ekrana za prijavljivanje korisnika - moraćete da pokušate ponovo!
Ali, jednom kada se uvežbate, ceo postupak postaje prilično jednostavan.
Šta raditi kada se pokrene Windows RE?
Postupkom koji je opisan, korisnik ne pokreće safe mode, već režim za oporavak sistema (Windows RE) koji pruža mnogo širi spektar opcija, od kojih je samo jedna safe mode.
Da bi ste stigli do željenog mesta, potrebno je da kliknete na (prateći sledeću sliku):
- Troubleshoot
- Advanced options
- Startup Settings, a zatim na
- Restart.
Kada se računar ponovo pokrene biće prikazana lista različitih opcija.
Ukoliko ne znate šta ovde treba da radite - potrebno je da izaberete neku od opcija 4, 5 ili 6.
To radite tako što pritisnete tipku na tastaturi:
- F4 - pokrećete običan sigurnosni režim (safe mode)
- F5 - predstavlja safe mode sa mogućnošću da se koristi internet
- F6 - sigurnosni režim upotrebom komandne linije tj terminala (powershell ili CMD)
Nakon bilo kojeg od ovog izbora, računar će da se nalazi u safe modu operativnog sistema Windows 10.
Želimo Vam srećno otklanjanje problema!
A za ljapTOP ? Udri ga dok se ne uključi Safo.
ОдговориИзбришиIsto kao i na desktop varijanti. Desetak sekundi poweroff (kako bi se skroz isključio, a ne za fastboot kad se kratko pritisne) i stvar je rešena....
Избриши